| Manufacturer Part Number: | NJM78L08L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L08L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L08L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 8V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L08L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L08L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L08L2A is new and unused, you can buy NJM78L08L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L08L2A.
| DS4M200P+33 | Clock Oscillator IC 200MHz 10-LCCC Exposed Pad | DS4M200P+33.pdf | |
| 8N4Q001EG-0017CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 644.5313MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0017CDI.pdf | |
| AD7305BRU-REEL7 | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-TSSOP | AD7305BRU-REEL7.pdf | |
| XC95216-20PQ160I | IC CPLD 216MC 20NS 160QFP | XC95216-20PQ160I.pdf | |
| EPF10K130EFC672-1 | IC FPGA 413 I/O 672FBGA | EPF10K130EFC672-1.pdf | |
| MK22FX512VLH12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MK22FX512VLH12.pdf | |
| MB9BF168RBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B160R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 1.03125MB (1.03125M x 8) FLASH 144-FBGA (10x10) | MB9BF168RBGL-GE1.pdf | |
| HEF4050BT-Q100J | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-SO | HEF4050BT-Q100J.pdf | |
| SN74GTLP21395DW | Mixed Signal Translator Bidirectional 2 Circuit 1 Channel 20-SOIC | SN74GTLP21395DW.pdf | |
| CY14V104NA-BA45XIT | IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA | CY14V104NA-BA45XIT.pdf | |
| MT47H64M16HR-25E:H TR | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 84FBGA | MT47H64M16HR-25E:H TR.pdf | |
| S-80929CNMC-G8ZT2Z | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80929CNMC-G8ZT2Z.pdf | |
| LM4120IM5X-4.1 | Series Voltage Reference IC ±0.5% 5mA SC-74A, SOT-753 | LM4120IM5X-4.1.pdf |