| Manufacturer Part Number: | NJM78L09L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L09L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L09L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 9V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L09L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L09L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L09L2A is new and unused, you can buy NJM78L09L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L09L2A.
| STTH12010TV1 | Diode Array 2 Independent Standard 1000V (1kV) 60A Chassis Mount ISOTOP | STTH12010TV1.pdf | |
| MBR7540R | Diode Schottky, Reverse Polarity 40V 75A Chassis, Stud Mount DO-5 | MBR7540R.pdf | |
| FDB120N10 | MOSFET NCH 100V 74A D2PAK | FDB120N10.pdf | |
| NVMFS5885NLWFT3G | MOSFET N-CH 60V 39A SO8FL | NVMFS5885NLWFT3G.pdf | |
| TS118S | Telecom IC Relay Switch 8-SMD | TS118S.pdf | |
| THS4051CDGNR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS4051CDGNR.pdf | |
| TLV2442CPW | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2442CPW.pdf | |
| SST39SF010A-45-4I-NHE | IC FLASH 1MBIT 45NS 32PLCC | SST39SF010A-45-4I-NHE.pdf | |
| R1LP0108ESR-5SI#S0 | IC SRAM 1MBIT 55NS 32TSOP | R1LP0108ESR-5SI#S0.pdf | |
| LM3622MX-4.2 | IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC | LM3622MX-4.2.pdf | |
| UCC27423MDREP | IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8SOIC | UCC27423MDREP.pdf | |
| XC6119N15A7R-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USPN (0.90x1.2) | XC6119N15A7R-G.pdf | |
| LT1019ACS8-2.5#PBF | Series, Shunt Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1019ACS8-2.5#PBF.pdf | |
| MIC2950-06YZ TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA TO-92-3 | MIC2950-06YZ TR.pdf |