| Manufacturer Part Number: | NJM78L15L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L15L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L15L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 15V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 35V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L15L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L15L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L15L2A is new and unused, you can buy NJM78L15L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L15L2A.
| W01M | DIODE BRIDGE 100V 1.5A WOM | W01M.pdf | |
| MURS320TR | DIODE GEN PURP 200V 3A SMC | MURS320TR.pdf | |
| 1N4148-P-TAP | DIODE GEN PURP 75V 2A DO35 | 1N4148-P-TAP.pdf | |
| AZ23B3V9-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.9V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B3V9-E3-08.pdf | |
| 1N4730A-TP | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Through Hole DO-41G | 1N4730A-TP.pdf | |
| UMD2NTR | TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W UMT6 | UMD2NTR.pdf | |
| MJD42C1 | TRANS PNP 100V 6A IPAK | MJD42C1.pdf | |
| DIX4192IPFBG4 | IC DIGITAL AUDIO DIT/DIR 48-TQFP | DIX4192IPFBG4.pdf | |
| ISL22323TFR16Z | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-QFN-EP (4x4) | ISL22323TFR16Z.pdf | |
| DS1802S | Digital Potentiometer 45k Ohm 2 Circuit 64 Taps Pushbutton Interface 20-SOIC W | DS1802S.pdf | |
| MK10DX128VFM5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K10 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN Exposed Pad (5x5) | MK10DX128VFM5.pdf | |
| 5CSEBA5U19I7SN | Single ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SE FPGA - 85K Logic Elements 64KB 800MHz 484-UBGA (19x19) | 5CSEBA5U19I7SN.pdf | |
| TRSF3238ECDBG4 | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | TRSF3238ECDBG4.pdf | |
| DS2776G+T&R | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer 14-TDFN-EP (3x5) | DS2776G+T&R.pdf | |
| TC4429VOA | IC MOSFET DRIVER 6A HS 8SOIC | TC4429VOA.pdf |