| Manufacturer Part Number: | NJM78L18A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 18V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 18V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 40V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L18A is new and unused, you can buy NJM78L18A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L18A.
| MURF1620CTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 8A Through Hole TO-220-3 Full Pack | MURF1620CTG.pdf | |
| VS-95PF80 | Diode Standard 800V 95A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-95PF80.pdf | |
| MMSZ5227C-G3-18 | Zener Diode 3.6V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5227C-G3-18.pdf | |
| BC847SH6827XTSA1 | TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT363 | BC847SH6827XTSA1.pdf | |
| DDTA115GE-7-F | TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 | DDTA115GE-7-F.pdf | |
| MRF6S19060MR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 610mA 1.93GHz 16dB 12W TO-270 WB-4 | MRF6S19060MR1.pdf | |
| MK1491E-14R | IC CLK FREQ SYNTH CPU 75MHZ | MK1491E-14R.pdf | |
| 8N3SV76LC-0077CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0077CDI.pdf | |
| AD7548JRZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC W | AD7548JRZ.pdf | |
| MC74ACT640NG | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | MC74ACT640NG.pdf | |
| 34LC02T-I/MNY | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TDFN | 34LC02T-I/MNY.pdf | |
| IDT71V546S133PF8 | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP | IDT71V546S133PF8.pdf | |
| MIC4469ZWM-TR | IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16-SOIC | MIC4469ZWM-TR.pdf | |
| TPS76033DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA SOT-23-5 | TPS76033DBVR.pdf | |
| MIC29151-5.0WT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1.5A TO-220-5 | MIC29151-5.0WT.pdf |