| Manufacturer Part Number: | NJM79L05L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L05L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L05L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -5V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L05L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L05L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L05L2A is new and unused, you can buy NJM79L05L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L05L2A.
| STPS41L60CR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | STPS41L60CR.pdf | |
| MAZ8062GML | Zener Diode 6.2V 150mW ±6% Surface Mount SMini2-F3 | MAZ8062GML.pdf | |
| IHW20N120R2 | IGBT NPT, Trench Field Stop 1200V 40A 330W Through Hole PG-TO247-3 | IHW20N120R2.pdf | |
| 8N3QV01KG-0067CDI | VCXO IC 192MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0067CDI.pdf | |
| THS5671AIDWR | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC | THS5671AIDWR.pdf | |
| STM32F417VGT6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 168MHz 1MB (1M x 8) FLASH | STM32F417VGT6.pdf | |
| SC68C752BIBS,128 | IC UART DUAL 32HVQFN | SC68C752BIBS,128.pdf | |
| SN74GTLPH306DWR | Mixed Signal Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-SOIC | SN74GTLPH306DWR.pdf | |
| 34AA02-I/P | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP | 34AA02-I/P.pdf | |
| SST39SF010A-70-4C-WHE-T | IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP | SST39SF010A-70-4C-WHE-T.pdf | |
| CY7C1248KV18-400BZXC | IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA | CY7C1248KV18-400BZXC.pdf | |
| IR3088M | Processor PMIC 20-MLPQ (4x4) | IR3088M.pdf | |
| LT6654AHS6-2.5#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT6654AHS6-2.5#TRPBF.pdf |