| Manufacturer Part Number: | NJM79L08L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -8V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L08L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L08L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -8V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L08L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L08L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L08L2A is new and unused, you can buy NJM79L08L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L08L2A.
| IRFS5615TRLPBF | MOSFET N-CH 150V 33A D2PAK | IRFS5615TRLPBF.pdf | |
| IRF1405ZL-7PPBF | MOSFET N-CH 55V 150A TO263CA-7 | IRF1405ZL-7PPBF.pdf | |
| VS-GB100LP120N | IGBT Module Single 1200V 200A 658W Chassis Mount INT-A-PAK | VS-GB100LP120N.pdf | |
| 8N3Q001LG-0008CDI8 | Clock Oscillator IC 644.5313MHz, 669.3266MHz, 657.4219MHz, 707.3527MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0008CDI8.pdf | |
| DM3725CUS | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 423FCBGA | DM3725CUS.pdf | |
| AGL030V2-VQG100 | IC FPGA 77 I/O 100VQFP | AGL030V2-VQG100.pdf | |
| ATSAMD21G15B-MFT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAMD21G15B-MFT.pdf | |
| PIC12LF1612-E/MF | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-DFN (3x3) | PIC12LF1612-E/MF.pdf | |
| AT91SAM7S32-AU-999 | ARM7® SAM7S Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | AT91SAM7S32-AU-999.pdf | |
| SN74AS1000AN | NAND Gate IC 4 Channel 14-PDIP | SN74AS1000AN.pdf | |
| BQ2002ESNTRG4 | IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC | BQ2002ESNTRG4.pdf | |
| IR53HD420-P2 | IC HALF BRIDGE SELF-OSC 9-SIP | IR53HD420-P2.pdf | |
| NCV4264-2CST33T3G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA SOT-223 (TO-261) | NCV4264-2CST33T3G.pdf |