| Manufacturer Part Number: | NJM79L09A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -9V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L09A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L09A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -9V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L09A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L09A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L09A is new and unused, you can buy NJM79L09A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L09A.
| 1N4001-E3/54 | DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL | 1N4001-E3/54.pdf | |
| TS1220-600H | SCR 600V 12A Sensitive Gate Through Hole I-Pak | TS1220-600H.pdf | |
| MCMA25PD1200TB | SCR Module 1200V 40A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount TO-240AA | MCMA25PD1200TB.pdf | |
| L4X5 | TRIAC SENS GATE 400V 0.8A DO214 | L4X5.pdf | |
| 8N3SV76LC-0106CDI8 | VCXO IC 125.009375MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0106CDI8.pdf | |
| 8N3SV75FC-0063CDI | VCXO IC 24MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0063CDI.pdf | |
| MCP4362-104E/ST | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MCP4362-104E/ST.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9072 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9072.pdf | |
| PIC16C55T-10I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SSOP | PIC16C55T-10I/SS.pdf | |
| STG719STR | 1 Circuit IC Switch 2:1 4 Ohm SOT-23-6 | STG719STR.pdf | |
| LSF0108RKSR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 20-VQFN (4.5x2.5) | LSF0108RKSR.pdf | |
| IS42VM16400M-75BLI | IC SDRAM 64MBIT 54BGA | IS42VM16400M-75BLI.pdf | |
| 7005L20PF8 | IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP | 7005L20PF8.pdf | |
| VB326SP-E | IC COIL DRIVER PAR 10POWERSO | VB326SP-E.pdf |