| Manufacturer Part Number: | NJM79L09L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -9V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L09L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L09L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -9V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L09L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L09L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L09L2A is new and unused, you can buy NJM79L09L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L09L2A.
| VSKDL240-20S30 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 2000V (2kV) 240A Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKDL240-20S30.pdf | |
| SDUR1520 | Diode Standard 200V 15A Through Hole TO-220AC | SDUR1520.pdf | |
| 3SMBJ5920B-TP | Zener Diode 6.2V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | 3SMBJ5920B-TP.pdf | |
| FDPF6N60ZUT | MOSFET N-CH 600V TO-220F-3 | FDPF6N60ZUT.pdf | |
| DS1087LU-21H | IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP | DS1087LU-21H.pdf | |
| XC4006E-2PC84I | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4006E-2PC84I.pdf | |
| LTC6254CMS#TRPBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-MSOP | LTC6254CMS#TRPBF.pdf | |
| TLV2460AQDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2460AQDR.pdf | |
| LM339APW | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-TSSOP | LM339APW.pdf | |
| SST39VF3202B-70-4I-EKE | IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP | SST39VF3202B-70-4I-EKE.pdf | |
| MAX6018AEUR12+T | Series Voltage Reference IC ±0.2% 1mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MAX6018AEUR12+T.pdf | |
| LTC3851AIMSE#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-MSOP-EP | LTC3851AIMSE#PBF.pdf | |
| S-1132B38-M5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.8V 300mA SOT-23-5 | S-1132B38-M5T1G.pdf |