| Manufacturer Part Number: | NJM79L15L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L15L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L15L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -15V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -35V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L15L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L15L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L15L2A is new and unused, you can buy NJM79L15L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L15L2A.
| SZNZ9F6V8ST5G | Zener Diode 6.8V 250mW Surface Mount SOD-923 | SZNZ9F6V8ST5G.pdf | |
| SMAJ5917AE3/TR13 | Zener Diode 4.7V 3W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5917AE3/TR13.pdf | |
| MZP4740ARLG | Zener Diode 10V 3W ±5% Through Hole Axial | MZP4740ARLG.pdf | |
| L2006D6RP | TRIAC SENS GATE 200V 6A TO252 | L2006D6RP.pdf | |
| MKI50-12E7 | IGBT Module NPT Full Bridge Inverter 1200V 90A 350W Chassis Mount E2 | MKI50-12E7.pdf | |
| AD8629WARZ-R7 | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8629WARZ-R7.pdf | |
| BGR269,112 | IC AMPLIFIER REVERSE SOT115J | BGR269,112.pdf | |
| CD4043BPWR | S-R Latch 4 Channel 1:1 IC Tri-State 16-TSSOP | CD4043BPWR.pdf | |
| SN74S1050D | IC12-BIT BUS TERM ARRAY 16-SOIC | SN74S1050D.pdf | |
| LM4140ACM-1.2/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140ACM-1.2/NOPB.pdf | |
| S-1142D34H-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 200mA 6-HSOP | S-1142D34H-E6T2U.pdf |