| Manufacturer Part Number: | NJM79L18A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -18V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -18V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -40V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L18A is new and unused, you can buy NJM79L18A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L18A.
| FR16K05 | Diode Standard 800V 16A Chassis, Stud Mount DO-4 | FR16K05.pdf | |
| A170PE | Diode Standard 1500V (1.5kV) 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | A170PE.pdf | |
| ES3D-13 | Diode Standard 200V 3A Surface Mount SMC | ES3D-13.pdf | |
| MAX5530ETC+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 12-TQFN (4x4) | MAX5530ETC+T.pdf | |
| MC74HC4053ADW | 3 Circuit IC Switch 2:1 100 Ohm 16-SOIC | MC74HC4053ADW.pdf | |
| 74LVC1G32GV-Q100H | OR Gate IC 1 Channel 5-TSOP | 74LVC1G32GV-Q100H.pdf | |
| SN74AC04NE4 | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | SN74AC04NE4.pdf | |
| DM74ALS1032AN | OR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | DM74ALS1032AN.pdf | |
| IS61WV10248BLL-10TLI-TR | IC SRAM 8MBIT 10NS 44TSOP | IS61WV10248BLL-10TLI-TR.pdf | |
| IDT71V3559SA75BQG | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA | IDT71V3559SA75BQG.pdf | |
| MIC79050-4.2BS TR | IC BATTERY CHARGER LI-ION SOT223 | MIC79050-4.2BS TR.pdf | |
| 78M6613-IM/F/PSU | IC PWR MEASUREMENT AC 32SQFN | 78M6613-IM/F/PSU.pdf | |
| LX2273IDB-TR | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 500mA 36-QSOP | LX2273IDB-TR.pdf | |
| MAX6801UR46D3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MAX6801UR46D3+T.pdf | |
| REF102BP | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | REF102BP.pdf |