| Manufacturer Part Number: | NJM79L18L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -18V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L18L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L18L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -18V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -40V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L18L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L18L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L18L2A is new and unused, you can buy NJM79L18L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L18L2A.
| Q4008LTTP | TRIAC 400V 8A TO220 | Q4008LTTP.pdf | |
| STS5N15F4 | MOSFET N-CH 150V 5A 8SO | STS5N15F4.pdf | |
| TAS5182DCARG4 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 56-HTSSOP | TAS5182DCARG4.pdf | |
| MCP6144-I/SL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MCP6144-I/SL.pdf | |
| 72821L15PFI8 | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 64QFP | 72821L15PFI8.pdf | |
| CY62126EV30LL-45ZSXI | IC SRAM 1MBIT 45NS 44TSOP | CY62126EV30LL-45ZSXI.pdf | |
| IS42VM16200C-75BLI-TR | IC SDRAM 32M 133MHZ 54BGA | IS42VM16200C-75BLI-TR.pdf | |
| AP3064P-AG1 | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 220mA 16-DIP | AP3064P-AG1.pdf | |
| MAX6823SUK+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6823SUK+T.pdf | |
| LT8697IUDD#TRPBF | - Converter, USB Voltage Regulator IC 1 Output 24-QFN (3x5) | LT8697IUDD#TRPBF.pdf |