| Manufacturer Part Number: | NJM79L24L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -24V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM79L24L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM79L24L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Negative Fixed | |
| Voltage - Output | -24V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Down to -40V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM79L24L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM79L24L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM79L24L2A is new and unused, you can buy NJM79L24L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM79L24L2A.
| MB4M-G | BRIDGE DIODE GPP 0.8A 400V MBM | MB4M-G.pdf | |
| MA3D799 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack | MA3D799.pdf | |
| BYM12-150-E3/96 | DIODE GEN PURP 150V 1A DO213AB | BYM12-150-E3/96.pdf | |
| CD214C-R3800 | DIODE GEN PURP 800V 3A SMC | CD214C-R3800.pdf | |
| IRF7779L2TR1PBF | MOSFET N-CH 150V 375A DIRECTFET | IRF7779L2TR1PBF.pdf | |
| ICS951416AFLFT | IC SYSTEM CLOCK CHIP P4 56-SSOP | ICS951416AFLFT.pdf | |
| SI5330K-B00224-GM | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 350MHz 24-VFQFN Exposed Pad | SI5330K-B00224-GM.pdf | |
| DS1805E-010 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | DS1805E-010.pdf | |
| OPA2227UAG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2227UAG4.pdf | |
| CD4044BDWRG4 | S-R Latch 4 Channel 1:1 IC Tri-State 16-SOIC | CD4044BDWRG4.pdf | |
| ISL8842AMUZ-T | Converter Offline Boost, Flyback Topology Up to 2MHz 8-MSOP | ISL8842AMUZ-T.pdf | |
| LB11851FA-BH | Motor Driver PWM 10-Micro | LB11851FA-BH.pdf | |
| AD736BR-REEL7 | RMS to DC Converter 8-SOIC | AD736BR-REEL7.pdf | |
| LM285D-2.5R2G | Shunt Voltage Reference IC ±1.5% 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM285D-2.5R2G.pdf | |
| LT1317IS8#TRPBF | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.24V 1 Output 710mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1317IS8#TRPBF.pdf |