| Manufacturer Part Number: | NZT560A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 60V 3A SOT-223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZT560A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZT560A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 300mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 500mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 75MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZT560A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZT560A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of NZT560A is new and unused, you can buy NZT560A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZT560A.
| MBR7530 | Diode Schottky 30V 75A Chassis, Stud Mount DO-5 | MBR7530.pdf | |
| JANTX1N5420 | Diode Standard 600V 3A Through Hole | JANTX1N5420.pdf | |
| JAN1N3825CUR-1 | Zener Diode 4.7V 1W ±2% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JAN1N3825CUR-1.pdf | |
| X1286V14I | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | X1286V14I.pdf | |
| ISL22323UFR16Z-TK | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-QFN-EP (4x4) | ISL22323UFR16Z-TK.pdf | |
| LTC2637CMS-HMI8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637CMS-HMI8#TRPBF.pdf | |
| DAC5687IPZPR | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 100-HTQFP (14x14) | DAC5687IPZPR.pdf | |
| 73S1215F-68IM/F | 80515 73S12xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 68-QFN (8x8) | 73S1215F-68IM/F.pdf | |
| MC68HC16Z1VEH16 | CPU16 HC16 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz ROMless 132-PQFP (24.13x24.13) | MC68HC16Z1VEH16.pdf | |
| MAX4563EEE+T | IC AUD/VID SWITCH SPI SER 16QSOP | MAX4563EEE+T.pdf | |
| DS92LV3221TVSX/NOPB | 1.6Gbps Serializer 32 Input 2 Output 64-TQFP (10x10) | DS92LV3221TVSX/NOPB.pdf | |
| ISD4003-08MSI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 8 Min SPI 28-SOIC | ISD4003-08MSI.pdf | |
| S-80815CLUA-B6AT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-89-3 | S-80815CLUA-B6AT2U.pdf | |
| X5043PZ-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5043PZ-2.7A.pdf |