| Manufacturer Part Number: | NZX33A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX33A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX33A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 120 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 23.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX33A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX33A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX33A,133 is new and unused, you can buy NZX33A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX33A,133.
| 1N5277A(DO-35)TR | Zener Diode 160V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N5277A(DO-35)TR.pdf | |
| 1N4739A G | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4739A G.pdf | |
| 2SC4094-A | RF Transistor NPN 10V 65mA 9GHz 200mW Surface Mount | 2SC4094-A.pdf | |
| IPA90R340C3 | MOSFET N-CH 900V 15A TO220-3 | IPA90R340C3.pdf | |
| IRF6601 | MOSFET N-CH 20V 26A DIRECTFET | IRF6601.pdf | |
| APTGF100DA120T1G | IGBT Module NPT Single 1200V 130A 735W Chassis Mount SP1 | APTGF100DA120T1G.pdf | |
| SY89837UMG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 2GHz 32-VFQFN Exposed Pad, 32-MLF® | SY89837UMG.pdf | |
| 8N3Q001EG-0025CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 25MHz, 19.44MHz, 19.44MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0025CDI.pdf | |
| PIC16LF1704-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-PDIP | PIC16LF1704-I/P.pdf | |
| MAX206ECNG | 4/3 Transceiver Full RS232 24-PDIP | MAX206ECNG.pdf | |
| TLV2782ID | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2782ID.pdf | |
| SN74LVC07ADR | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 14-SOIC | SN74LVC07ADR.pdf | |
| 74HCT173DB,112 | IC D-TYPE POS TRG QUAD 16SSOP | 74HCT173DB,112.pdf | |
| SN74LV595ADBR | IC 8BIT SHIFT REG 3ST-OUT 16SSOP | SN74LV595ADBR.pdf | |
| IS42S32160B-75BL | IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA | IS42S32160B-75BL.pdf |