| Manufacturer Part Number: | SDUR1560W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR1560W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR1560W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR1560W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR1560W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR1560W is new and unused, you can buy SDUR1560W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR1560W.
| PMEG1030EH,115 | DIODE SCHOTTKY 10V 3A SOD123F | PMEG1030EH,115.pdf | |
| MMSZ5239BT1G | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5239BT1G.pdf | |
| MMBZ5226BW-7 | Zener Diode 3.3V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5226BW-7.pdf | |
| PDTC123JK,115 | TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 | PDTC123JK,115.pdf | |
| DMC2400UV-7 | MOSFET N/P-CH 20V SOT563 | DMC2400UV-7.pdf | |
| AUIRFS8407TRL | MOSFET N-CH 40V 195A D2PAK | AUIRFS8407TRL.pdf | |
| IRLR4343TRPBF | MOSFET N-CH 55V 26A DPAK | IRLR4343TRPBF.pdf | |
| AD5160BRJZ50-RL7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface SOT-23-8 | AD5160BRJZ50-RL7.pdf | |
| X9429YV14IZ-2.7 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9429YV14IZ-2.7.pdf | |
| MB90549GPF-G-167-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90549GPF-G-167-BND.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9206 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9206.pdf | |
| TL16C752BTPTREP | IC DUAL UART W/FIFO 3.3V 48-LQFP | TL16C752BTPTREP.pdf | |
| OPA277PA | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | OPA277PA.pdf | |
| MAX4275BEESA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4275BEESA.pdf | |
| MT46V64M8P-6T:F | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP | MT46V64M8P-6T:F.pdf |