| Manufacturer Part Number: | SDUR2060W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 20A Through Hole TO-247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR2060W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR2060W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR2060W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR2060W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR2060W is new and unused, you can buy SDUR2060W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR2060W.
| CDBM1100-G | DIODE SCHOTTKY 100V 1A MINISMA | CDBM1100-G.pdf | |
| M41ST85WMH6E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 44B I²C, 2-Wire Serial 28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets | M41ST85WMH6E.pdf | |
| MAX11100EUB+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-uMAX | MAX11100EUB+.pdf | |
| ST7FSCR1E4M1 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH | ST7FSCR1E4M1.pdf | |
| LT6010ACDD#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LT6010ACDD#PBF.pdf | |
| TDA1771 | IC DEFLECTION VERT LN 10-SIP | TDA1771.pdf | |
| TC74LVX14FTELM | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | TC74LVX14FTELM.pdf | |
| MC74HCT573ANG | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-PDIP | MC74HCT573ANG.pdf | |
| MM74HC138MX | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | MM74HC138MX.pdf | |
| 23LC512-E/SN | IC SRAM 512KBIT 20MHZ 8SOIC | 23LC512-E/SN.pdf | |
| S29GL256S90DHI023 | IC FLASH 256MBIT 90NS 64FBGA | S29GL256S90DHI023.pdf | |
| IS42S83200D-75ETLI-TR | IC SDRAM 256M 133MHZ 54TSOP | IS42S83200D-75ETLI-TR.pdf | |
| AD637AR | RMS to DC Converter 16-SOIC | AD637AR.pdf | |
| XC6124F647ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124F647ER-G.pdf | |
| MCP1257-E/UN | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 100mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MCP1257-E/UN.pdf |