| Manufacturer Part Number: | SDUR3030W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9310 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 300V 30A TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR3030W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR3030W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR3030W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR3030W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR3030W is new and unused, you can buy SDUR3030W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR3030W.
| BZX384-B22,115 | Zener Diode 22V 300mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384-B22,115.pdf | |
| BC847BPDXV6T1 | TRANS NPN/PNP 45V 0.1A SOT563 | BC847BPDXV6T1.pdf | |
| LTC1864CS8#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | LTC1864CS8#PBF.pdf | |
| EP4CGX50CF23C8 | IC FPGA 290 I/O 484FBGA | EP4CGX50CF23C8.pdf | |
| SOMOMAP3503-21-1670AGCR | OMAP35x Embedded Module ARM® Cortex®-A8, OMAP3503 600MHz 128MB 256MB | SOMOMAP3503-21-1670AGCR.pdf | |
| PIC16C923T-08/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 7KB (4K x 14) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC16C923T-08/PT.pdf | |
| LM3S9B95-IQC80-B1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9B95-IQC80-B1.pdf | |
| MAX9726BETP+ | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 20-TQFN (4x4) | MAX9726BETP+.pdf | |
| 74HC366D,653 | Buffer, Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 16-SO | 74HC366D,653.pdf | |
| 72615L35PF8 | IC FIFO BY SYNC 512X18X2 64QFP | 72615L35PF8.pdf | |
| 71V321L35TF | IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP | 71V321L35TF.pdf | |
| XC6201P352MR-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 150mA SOT-25 | XC6201P352MR-G.pdf |