| Manufacturer Part Number: | SDUR3040W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 30A TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR3040W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR3040W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.41V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR3040W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR3040W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR3040W is new and unused, you can buy SDUR3040W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR3040W.
| DB2U30900L | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA USSMINI | DB2U30900L.pdf | |
| BFR 193 E6327 | RF Transistor NPN 12V 80mA 8GHz 580mW Surface Mount PG-SOT23-3 | BFR 193 E6327.pdf | |
| 8N4DV85BC-0109CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0109CDI8.pdf | |
| 8N4SV76EC-0062CDI | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0062CDI.pdf | |
| IDTADC1215S125HN-C1 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-VFQFPN (6x6) | IDTADC1215S125HN-C1.pdf | |
| M5LV-384/120-20YI | IC CPLD 384MC 20NS 160QFP | M5LV-384/120-20YI.pdf | |
| A42MX16-2VQG100I | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A42MX16-2VQG100I.pdf | |
| MPC8569ECVJANKGB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8569ECVJANKGB.pdf | |
| MC74LVXT8051DTRG | 1 Circuit IC Switch 8:1 25 Ohm 16-TSSOP | MC74LVXT8051DTRG.pdf | |
| LT6703HVHS5-2#TRPBF | Comparator General Purpose Open Collector TSOT-23-5 | LT6703HVHS5-2#TRPBF.pdf | |
| CD74HC7266E | XNOR (Exclusive NOR) IC 4 Channel 14-PDIP | CD74HC7266E.pdf | |
| SN74LVC1G02DCKRE4 | NOR Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74LVC1G02DCKRE4.pdf | |
| 74HCT4515N,652 | Decoder/Demultiplexer 1 x 4:16 24-DIP | 74HCT4515N,652.pdf | |
| IS43R16800E-6TL-TR | IC DDR 128M 166MHZ 66TSOP | IS43R16800E-6TL-TR.pdf | |
| XC6123C339MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C339MR-G.pdf |