| Manufacturer Part Number: | SDUR3060W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9310 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR3060W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR3060W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR3060W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR3060W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR3060W is new and unused, you can buy SDUR3060W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR3060W.
| 3EZ51D5/TR12 | Zener Diode 51V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ51D5/TR12.pdf | |
| BCX19 | TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 | BCX19.pdf | |
| KST06MTF | TRANS NPN 80V 0.5A SOT-23 | KST06MTF.pdf | |
| DTC123EETL | TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 | DTC123EETL.pdf | |
| MC9S12C128CFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12C128CFUE.pdf | |
| PIC16LF1933-E/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16LF1933-E/SS.pdf | |
| 74AC299SJX | IC SHIFT/REGISTER STORE 20SOP | 74AC299SJX.pdf | |
| 74VHC161284MEAX | TXRX BIDIRECT IEEE 48SSOP | 74VHC161284MEAX.pdf | |
| MCP73827-4.1VUA | IC CONTROLLR LI-ION 4.1V 8-MSOP | MCP73827-4.1VUA.pdf | |
| MAX6897PAZT+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TSOT-23-6 | MAX6897PAZT+T.pdf | |
| LM4130BIM5X-2.0 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4130BIM5X-2.0.pdf | |
| RT9619AGS | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOP | RT9619AGS.pdf |