| Manufacturer Part Number: | SDUR6020W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 60A Through Hole TO-247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR6020W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR6020W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.08V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR6020W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR6020W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR6020W is new and unused, you can buy SDUR6020W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR6020W.
| RS1PB-E3/84A | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) | RS1PB-E3/84A.pdf | |
| BZD27C75P-M-08 | Zener Diode 75V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C75P-M-08.pdf | |
| JAN1N4965CUS | Zener Diode 20V 5W ±2% Surface Mount D-5B | JAN1N4965CUS.pdf | |
| MAC4DSMT4G | TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK | MAC4DSMT4G.pdf | |
| IRFP1405PBF | MOSFET N-CH 55V 95A TO-247AC | IRFP1405PBF.pdf | |
| IRFSL23N15DPBF | MOSFET N-CH 150V 23A TO-262 | IRFSL23N15DPBF.pdf | |
| XC2V4000-5FF1517I | IC FPGA 912 I/O 1517FCBGA | XC2V4000-5FF1517I.pdf | |
| AT89C51CC03U-RDTIM | 80C51 AT89C CAN Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-VQFP (10x10) | AT89C51CC03U-RDTIM.pdf | |
| TIBPAL16R4-25CN | IMPACT-X™ PAL® Programmable Logic Device (PLD) IC 25ns 20-PDIP | TIBPAL16R4-25CN.pdf | |
| AD8665ARZ-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8665ARZ-REEL7.pdf | |
| SY88893VKI-TR | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88893VKI-TR.pdf | |
| MR25H10MDC | IC MRAM 1MBIT 40MHZ 8DFN | MR25H10MDC.pdf | |
| W947D6HBHX5I TR | 128M MDDR X16 200MHZ IND | W947D6HBHX5I TR.pdf | |
| 7132SA55CB | IC SRAM 16KBIT 55NS SB48 | 7132SA55CB.pdf | |
| LTC4263CDE#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 14-DFN (4x3) | LTC4263CDE#PBF.pdf |