| Manufacturer Part Number: | SDUR6030W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9310 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 300V 60A TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR6030W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR6030W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR6030W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR6030W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR6030W is new and unused, you can buy SDUR6030W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR6030W.
| VS-40HFLR80S05M | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-40HFLR80S05M.pdf | |
| MMBD301-TP | RF Diode Schottky - Single 30V 200mW SOT-23 | MMBD301-TP.pdf | |
| CZRT55C6V8-G | Zener Diode 6.8V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 | CZRT55C6V8-G.pdf | |
| SMBG5377BE3/TR13 | Zener Diode 91V 5W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5377BE3/TR13.pdf | |
| ZXTP25100BFHTA | TRANS PNP 100V 2A SOT23-3 | ZXTP25100BFHTA.pdf | |
| ISL9V3036D3S | IGBT 360V 21A 150W Surface Mount TO-252AA | ISL9V3036D3S.pdf | |
| ADF4111BRUZ-RL7 | IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP | ADF4111BRUZ-RL7.pdf | |
| 8N4SV75EC-0126CDI | VCXO IC 19.2MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0126CDI.pdf | |
| 8N3QV01FG-0056CDI8 | VCXO IC 125MHz, 66.66MHz, 30.72MHz, 50MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0056CDI8.pdf | |
| UPD78F0464GK-GAJ-AX | 78K/0 78K0/Lx3 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 48KB (48K x 8) FLASH | UPD78F0464GK-GAJ-AX.pdf | |
| MB89636RPFR-G-1289-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 24KB (24K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89636RPFR-G-1289-BND.pdf | |
| SN65C3223DWR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | SN65C3223DWR.pdf | |
| TPS2370PW | Power Interface Switch for Power Over Ethernet (PoE) Devices Interface 8-TSSOP | TPS2370PW.pdf | |
| S29AS016J70YEI119 | IC FLASH MEM 16MBIT | S29AS016J70YEI119.pdf | |
| EDFA164A2PM-JDTJ-F-D | LPDDR3 256MX64 PLASTIC GREEN VFB | EDFA164A2PM-JDTJ-F-D.pdf |