| Manufacturer Part Number: | SDURF560A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 5A ITO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDURF560A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDURF560A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDURF560A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDURF560A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDURF560A is new and unused, you can buy SDURF560A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDURF560A.
| MBRF30080 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 150A Chassis Mount TO-244AB | MBRF30080.pdf | |
| MBRS320 | DIODE SCHOTTKY 20V 4A SMC | MBRS320.pdf | |
| ES1B-M3/5AT | DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC | ES1B-M3/5AT.pdf | |
| SJPA-L3VL | DIODE SCHOTTKY SMD | SJPA-L3VL.pdf | |
| V8PM12-M3/86A | DIODE SCHOTTKY 8A 120V TO-277A | V8PM12-M3/86A.pdf | |
| HSM390J/TR13 | Diode Schottky 90V 3A Surface Mount DO-214AB | HSM390J/TR13.pdf | |
| MMFZ47T1G | Zener Diode 47V 500mW Surface Mount SOD-123 | MMFZ47T1G.pdf | |
| IHW20N135R5XKSA1 | IGBT 1350V 40A 288W Through Hole PG-TO247-3 | IHW20N135R5XKSA1.pdf | |
| ADS5294IPFP | 14 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 80-HTQFP (12x12) | ADS5294IPFP.pdf | |
| LTC2236CUH#PBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2236CUH#PBF.pdf | |
| XC95108-20PQ100I | IC CPLD 108MC 20NS 100QFP | XC95108-20PQ100I.pdf | |
| XA6SLX25T-3FGG484Q | IC FPGA 250 I/O 484FGGBGA | XA6SLX25T-3FGG484Q.pdf | |
| EP3C55U484C8 | IC FPGA 327 I/O 484UBGA | EP3C55U484C8.pdf | |
| XC4008E-2PC84I | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4008E-2PC84I.pdf | |
| PIC16LF1934-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 40-PDIP | PIC16LF1934-I/P.pdf |