| Manufacturer Part Number: | SE07PB-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 700mA Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE07PB-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE07PB-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 700mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE07PB-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE07PB-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE07PB-E3/84A is new and unused, you can buy SE07PB-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE07PB-E3/84A.
| CDBMTS1200-HF | DIODE SCHOTTKY 200V 1A SOD123S | CDBMTS1200-HF.pdf | |
| SJPL-L4V | DIODE GEN PURP 400V 3A SJP | SJPL-L4V.pdf | |
| JANTX2N2329 | SCR 400V Sensitive Gate Through Hole TO-5 | JANTX2N2329.pdf | |
| BDX53BTU | TRANS NPN DARL 80V 8A TO-220 | BDX53BTU.pdf | |
| AB-557-03-HCHC-F-L-C-T3 | IC PCIE CLOCK GEN 100MHZ 14QFN | AB-557-03-HCHC-F-L-C-T3.pdf | |
| AD7938BCPZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 7, 8 Input 1 SAR 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD7938BCPZ.pdf | |
| ATSAM4N8CA-CU | ARM® Cortex®-M4 SAM4N Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9) | ATSAM4N8CA-CU.pdf | |
| FT234XD-R | USB Bridge, USB to UART USB 2.0 UART Interface 12-DFN (3x3) | FT234XD-R.pdf | |
| TAS2552YFFR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D, Class G 30-DSBGA | TAS2552YFFR.pdf | |
| MAX977ESD+T | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 14-SOIC | MAX977ESD+T.pdf | |
| LTC2917IMS-B1#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 10-MSOP | LTC2917IMS-B1#PBF.pdf | |
| S-1155B23-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 500mA SOT-89-5 | S-1155B23-U5T1G.pdf | |
| S-875033EUP-AJAT2G | - Converter, Constant Voltage Power Supply Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-875033EUP-AJAT2G.pdf |