| Manufacturer Part Number: | SE10PD-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE10PD-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE10PD-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE10PD-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE10PD-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE10PD-E3/84A is new and unused, you can buy SE10PD-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE10PD-E3/84A.
| MD120C16D1-BP | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 120A Chassis Mount D1 | MD120C16D1-BP.pdf | |
| MMDL770T1G | DIODE SCHOTTKY 70V SOD323 | MMDL770T1G.pdf | |
| 2SB1243TV2R | TRANS PNP 50V 3A ATV | 2SB1243TV2R.pdf | |
| IRFU024PBF | MOSFET N-CH 60V 14A I-PAK | IRFU024PBF.pdf | |
| VN2410LG | MOSFET N-CH 240V 200MA TO-92 | VN2410LG.pdf | |
| IKW20N60TAFKSA1 | IGBT Trench Field Stop 600V 40A 166W Through Hole PG-TO247-3 | IKW20N60TAFKSA1.pdf | |
| DSPIC33EP16GS502T-E/MX | dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 28-UQFN (6x6) | DSPIC33EP16GS502T-E/MX.pdf | |
| P2010NSE2HFC | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P2 1 Core, 32-Bit 1.2GHz 689-TEPBGA II (31x31) | P2010NSE2HFC.pdf | |
| MT29E3T08EQHBBG2-3:B | TLC 3T 384GX8 FBGA 8DP | MT29E3T08EQHBBG2-3:B.pdf | |
| AT49F001NT-70VC | IC FLASH 1MBIT 70NS 32VSOP | AT49F001NT-70VC.pdf | |
| S-80924CLPF-G6UTFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80924CLPF-G6UTFU.pdf |