| Manufacturer Part Number: | SE15PB-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE15PB-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE15PB-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 900ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE15PB-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE15PB-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE15PB-E3/84A is new and unused, you can buy SE15PB-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE15PB-E3/84A.
| NSVBAT54LT1G | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT23-3 | NSVBAT54LT1G.pdf | |
| 1N4735ATR | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4735ATR.pdf | |
| PTV5.1B-E3/84A | Zener Diode 5.4V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) | PTV5.1B-E3/84A.pdf | |
| 2SB07100RL | TRANS PNP 25V 0.5A MINI 3P | 2SB07100RL.pdf | |
| AOD484 | MOSFET N-CH 30V 25A TO-252 | AOD484.pdf | |
| CM75E3U-24H | IGBT Module Single 1200V 75A 600W Chassis Mount Module | CM75E3U-24H.pdf | |
| ADF4108BCPZ-RL | IC PLL FREQUENCY SYNTH 20-LFCSP | ADF4108BCPZ-RL.pdf | |
| LMX2487ESQE/NOPB | IC FREQ SYNTH 7.5GHZ DUAL 24WQFN | LMX2487ESQE/NOPB.pdf | |
| 8N4QV01EG-0029CDI | VCXO IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0029CDI.pdf | |
| MC8641DHX1000NE | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8641DHX1000NE.pdf | |
| SP3239ECA-L/TR | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SP3239ECA-L/TR.pdf | |
| TLV2242CD | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2242CD.pdf | |
| LT1399CGN#TRPBF | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-SSOP | LT1399CGN#TRPBF.pdf | |
| 74ALVCH16825DGG:11 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 9 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ALVCH16825DGG:11.pdf | |
| 74AXP1G14GMH | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AXP1G14GMH.pdf |