| Manufacturer Part Number: | SE15PD-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE15PD-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE15PD-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 900ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE15PD-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE15PD-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE15PD-E3/84A is new and unused, you can buy SE15PD-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE15PD-E3/84A.
| BZT52C68-E3-18 | Zener Diode 68V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C68-E3-18.pdf | |
| PTV30B-M3/85A | Zener Diode 32V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) | PTV30B-M3/85A.pdf | |
| SMBJ5344A/TR13 | Zener Diode 8.2V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5344A/TR13.pdf | |
| SLA5064 | MOSFET 3N/3P-CH 60V 10A 12-SIP | SLA5064.pdf | |
| AD7537JR | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | AD7537JR.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-172E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-172E1.pdf | |
| MB90025EPMT-GS-131E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025EPMT-GS-131E1.pdf | |
| SAF-XE164FM-48F80L AA | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH PG-LQFP-100-8 | SAF-XE164FM-48F80L AA.pdf | |
| AD632SH | Analog Multiplier/Divider 4-Quadrant TO-100-10 | AD632SH.pdf | |
| MC10H162FNR2G | Decoder 1 x 3:8 20-PLCC (9x9) | MC10H162FNR2G.pdf | |
| LM2673SDX-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A 14-VDFN Exposed Pad | LM2673SDX-5.0/NOPB.pdf |