| Manufacturer Part Number: | SE20AFB-M3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1.3A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20AFB-M3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20AFB-M3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20AFB-M3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20AFB-M3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20AFB-M3/6A is new and unused, you can buy SE20AFB-M3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20AFB-M3/6A.
| SI3473CDV-T1-E3 | MOSFET P-CH 12V 8A 6-TSOP | SI3473CDV-T1-E3.pdf | |
| PHK28NQ03LT,518 | MOSFET N-CH 30V 23.7A 8SOIC | PHK28NQ03LT,518.pdf | |
| PADC34J22IRGZT | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) | PADC34J22IRGZT.pdf | |
| MAX521AEAG+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 24-SSOP | MAX521AEAG+.pdf | |
| LC4256V-75FTN256AC | IC CPLD 256MC 7.5NS 256FTBGA | LC4256V-75FTN256AC.pdf | |
| EPM7128SQI160-10N | IC CPLD 128MC 10NS 160QFP | EPM7128SQI160-10N.pdf | |
| T1042NXE7MQB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ T1 4 Core, 64-Bit 1.4GHz 780-FCPBGA (23x23) | T1042NXE7MQB.pdf | |
| MAX3452EEUD+ | 1/1 Transceiver Half USB 2.0 14-TSSOP | MAX3452EEUD+.pdf | |
| MAX9402EHJ+ | 0/4 Receiver 32-TQFP (5x5) | MAX9402EHJ+.pdf | |
| SN74LVC257APWE4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | SN74LVC257APWE4.pdf | |
| CY7C1386KV33-200AXC | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP | CY7C1386KV33-200AXC.pdf | |
| XC6123C218MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C218MG-G.pdf | |
| LTC3417AEFE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 1A, 1.5A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3417AEFE#PBF.pdf | |
| LT3060EDC-2.5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA 8-DFN (2x2) | LT3060EDC-2.5#TRPBF.pdf | |
| MC78M08BDT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 500mA DPAK-3 | MC78M08BDT.pdf |