| Manufacturer Part Number: | SE20AFBHM3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 19510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20AFBHM3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20AFBHM3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20AFBHM3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20AFBHM3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20AFBHM3/6A is new and unused, you can buy SE20AFBHM3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20AFBHM3/6A.
| EMF17T2R | TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.15W EMT6 | EMF17T2R.pdf | |
| BCV48,115 | TRANS PNP DARL 60V 0.5A SOT89 | BCV48,115.pdf | |
| 2N7002T,215 | MOSFET N-CH 60V 300MA SOT-23 | 2N7002T,215.pdf | |
| TDA7415CB | IC PROCESSOR CAR SGNL 6CH 64LQFP | TDA7415CB.pdf | |
| LCMXO2-4000ZE-1TG144I | IC FPGA 114 I/O 144TQFP | LCMXO2-4000ZE-1TG144I.pdf | |
| EP2AGX45DF25C6G | IC FPGA 252 I/O 572FBGA | EP2AGX45DF25C6G.pdf | |
| R5F21322CDSP#U0 | R8C R8C/3x/32C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21322CDSP#U0.pdf | |
| PIC16C662-20E/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C662-20E/L.pdf | |
| R5H30211NB03NQRTAC | IC MCU | R5H30211NB03NQRTAC.pdf | |
| Z8FS040BHH20EG | IC MCU 4KB FLASH 20SSOP | Z8FS040BHH20EG.pdf | |
| MAX456EPL+ | IC VIDEO CROSSPOINT SWITCH 40DIP | MAX456EPL+.pdf | |
| SN74LVC244AQPWRQ1 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVC244AQPWRQ1.pdf | |
| 74ABT244CSCX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74ABT244CSCX.pdf | |
| MAX6388XS25D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS25D2-T.pdf | |
| REF102CPG4 | Series Voltage Reference IC ±0.025% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | REF102CPG4.pdf |