| Manufacturer Part Number: | SE20AFD-M3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 23010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 2A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20AFD-M3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20AFD-M3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20AFD-M3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20AFD-M3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20AFD-M3/6A is new and unused, you can buy SE20AFD-M3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20AFD-M3/6A.
| MD16110A-DKM2MM | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1600V (1.6kV) 110A Chassis Mount A-3 Module | MD16110A-DKM2MM.pdf | |
| JAN1N943B-1 | Zener Diode 11.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JAN1N943B-1.pdf | |
| DSA7504R0L | TRANS PNP 20V 4A MINIP3 | DSA7504R0L.pdf | |
| AO4924 | MOSFET 2N-CH 30V 9A/7.3A 8SOIC | AO4924.pdf | |
| FDA50N50 | MOSFET N-CH 500V 48A TO-3P | FDA50N50.pdf | |
| AD5695RARUZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5695RARUZ.pdf | |
| ATXMEGA128A1U-CU | AVR AVR® XMEGA® A1U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-CBGA (9x9) | ATXMEGA128A1U-CU.pdf | |
| DS87C530-ENL | 8051 87C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (16K x 8) OTP 52-TQFP (10x10) | DS87C530-ENL.pdf | |
| LM3S6952-EQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6952-EQC50-A2T.pdf | |
| ASC8851ET/M2,551 | IC IP CAMERA MPU SXGA TFBGA | ASC8851ET/M2,551.pdf | |
| TL082IDRE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL082IDRE4.pdf | |
| 7206L20LB8 | IC MEM FIFO 16K X 9 ASYNC 32LCC | 7206L20LB8.pdf | |
| FSTU16862QSPX | Bus Switch 5 x 1:1 48-QVSOP | FSTU16862QSPX.pdf | |
| AT9919K7-G | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 8-DFN (3x3) | AT9919K7-G.pdf | |
| AH284-WL-7 | Motor Driver Power MOSFET On/Off SC-59-3 | AH284-WL-7.pdf |