| Manufacturer Part Number: | SE20AFDHM3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1.3A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20AFDHM3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20AFDHM3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20AFDHM3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20AFDHM3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20AFDHM3/6A is new and unused, you can buy SE20AFDHM3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20AFDHM3/6A.
| CPT30040 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 150A Chassis Mount TO-244AB | CPT30040.pdf | |
| S16K | Diode Standard 800V 16A Chassis, Stud Mount | S16K.pdf | |
| 1N5336E3/TR13 | Zener Diode 4.3V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5336E3/TR13.pdf | |
| 8N3SV75KC-0101CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0101CDI8.pdf | |
| C8051F342-GM | 8051 C8051F34x Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | C8051F342-GM.pdf | |
| S9S12GA240F0MLF | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 240KB (240K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | S9S12GA240F0MLF.pdf | |
| Z9010204PSCR5438 | IC MCU Z8 | Z9010204PSCR5438.pdf | |
| ADG428BPZ-REEL | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 20-PLCC (9x9) | ADG428BPZ-REEL.pdf | |
| MAX329CPE | 2 Circuit IC Switch 4:1 3.5 kOhm 16-PDIP | MAX329CPE.pdf | |
| U2538B-MFP | 0/1 Receiver 8-SO | U2538B-MFP.pdf | |
| WM9094ECS/R | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D, Class AB 20-W-CSP (2.53x2.07) | WM9094ECS/R.pdf | |
| MAX9724DEBC+T | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 12-UCSP | MAX9724DEBC+T.pdf | |
| MAX4038EUA+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4038EUA+T.pdf | |
| MCP6548-I/P | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL 8-PDIP | MCP6548-I/P.pdf | |
| MR25H256CDC | IC MRAM 256KBIT 40MHZ 8DFN | MR25H256CDC.pdf |