| Manufacturer Part Number: | SE20PB-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1.6A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20PB-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20PB-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 13pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20PB-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20PB-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20PB-M3/84A is new and unused, you can buy SE20PB-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20PB-M3/84A.
| ZM4738A-13 | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Surface Mount MELF | ZM4738A-13.pdf | |
| CTA16-1200CW | TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB | CTA16-1200CW.pdf | |
| ARF1510 | RF Mosfet N-Channel 400V 40.7MHz 15dB 750W T-1 | ARF1510.pdf | |
| IRFZ44NPBF | MOSFET N-CH 55V 49A TO-220AB | IRFZ44NPBF.pdf | |
| 8N3DV85EC-0124CDI | VCXO IC 75MHz, 75MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0124CDI.pdf | |
| LTC2172IUKG-12#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 52-QFN (7x8) | LTC2172IUKG-12#TRPBF.pdf | |
| LTC2634CUD-HMX8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634CUD-HMX8#TRPBF.pdf | |
| CS48540-DQZR | IC DSP HP 32BIT 8CH I/O 48-QFP | CS48540-DQZR.pdf | |
| TS87C54X2-LCC | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 30/20MHz 16KB (16K x 8) OTP | TS87C54X2-LCC.pdf | |
| ADG711BRUZ-REEL7 | 4 Circuit IC Switch 1:1 4 Ohm 16-TSSOP | ADG711BRUZ-REEL7.pdf | |
| SN65LVDM1676DGGRG4 | 16/16 Transceiver Half LVDS 64-TSSOP | SN65LVDM1676DGGRG4.pdf | |
| SN74LVC827ADGVRG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 24-TVSOP | SN74LVC827ADGVRG4.pdf | |
| PCF85103C-2T/00:11 | IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SO | PCF85103C-2T/00:11.pdf | |
| XC6108N13CGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N13CGR-G.pdf | |
| AP7315D-30FS4-7B | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA X2-DFN1010-4 | AP7315D-30FS4-7B.pdf |