| Manufacturer Part Number: | SE20PB-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1.6A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20PB-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20PB-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 13pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20PB-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20PB-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20PB-M3/85A is new and unused, you can buy SE20PB-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20PB-M3/85A.
| CMOZ5L6 TR | Zener Diode 5.6V 250mW ±5% Surface Mount SOD-523 | CMOZ5L6 TR.pdf | |
| CZRFR52C6V2-HF | Zener Diode 6.2V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR52C6V2-HF.pdf | |
| 1PMT4105C/TR7 | Zener Diode 11V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4105C/TR7.pdf | |
| ICS960001AFT | IC FREQ GENERATOR/BUFFER 48-SSOP | ICS960001AFT.pdf | |
| SY100EP195VTI | Delay Line IC Programmable 1024 Tap 2.05ns ~ 12.2ns 32-TQFP | SY100EP195VTI.pdf | |
| 8N4QV01KG-0078CDI | VCXO IC 100MHz, 200MHz, 300MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0078CDI.pdf | |
| AD5721BRUZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-TSSOP | AD5721BRUZ.pdf | |
| LTC2637IMS-HZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637IMS-HZ12#TRPBF.pdf | |
| AFS600-2FGG256I | IC FPGA 119 I/O 256FBGA | AFS600-2FGG256I.pdf | |
| PXAS37KBA,512 | XA XA Microcontroller IC 16-Bit 30MHz 32KB (32K x 8) OTP 68-PLCC (24.23x24.23) | PXAS37KBA,512.pdf | |
| KMPC8343CVRAGDB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 620-PBGA (29x29) | KMPC8343CVRAGDB.pdf | |
| VSC7444YIH-01 | Telecom IC Ethernet Switch | VSC7444YIH-01.pdf | |
| LE9531CMQC | IC SLIC 1CH UNIV 100V 28QFN | LE9531CMQC.pdf | |
| TLV2452IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2452IDR.pdf | |
| SN74LVT125DRG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74LVT125DRG4.pdf |