| Manufacturer Part Number: | SE20PBHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1.6A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20PBHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20PBHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 13pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20PBHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20PBHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20PBHM3/85A is new and unused, you can buy SE20PBHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20PBHM3/85A.
| JANTX1N486B | DIODE GEN PURP 225V 200MA DO35 | JANTX1N486B.pdf | |
| RF1501TF3S | DIODE GEN PURP 300V 20A TO220NFM | RF1501TF3S.pdf | |
| S8065JTP | SCR 800V 65A Standard Recovery Through Hole TO-218X Isolated | S8065JTP.pdf | |
| NVD5803NT4G | MOSFET N-CH 40V 85A DPAK | NVD5803NT4G.pdf | |
| ZL30113LDF1 | IC | ZL30113LDF1.pdf | |
| CDC536DBR | IC 3.3V PLL CLOCK DRIVER 28-SSOP | CDC536DBR.pdf | |
| SY10EL38LZG-TR | IC CLK GEN /2 /4/6 3.3/5V 20SOIC | SY10EL38LZG-TR.pdf | |
| 8N4SV76KC-0012CDI | VCXO IC 672.1627MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0012CDI.pdf | |
| EP2C15AF256I8NES | IC FPGA 152 I/O 256FBGA | EP2C15AF256I8NES.pdf | |
| DF70845AD80FPV | SH-2 SuperH® SH7080 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | DF70845AD80FPV.pdf | |
| MAX324ESA+T | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-SOIC | MAX324ESA+T.pdf | |
| AD9913BCPZ-REEL7 | Direct Digital Synthesis IC 10 b 250MHz 32 b Tuning 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD9913BCPZ-REEL7.pdf | |
| TPIC6B273N | D-Type Latch 1 Channel 8:8 IC Standard 20-PDIP | TPIC6B273N.pdf | |
| MT48LC8M32B2F5-7 IT TR | IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90VFBGA | MT48LC8M32B2F5-7 IT TR.pdf | |
| LTC4371CMS#TRPBF | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel 2:1 10-MSOP | LTC4371CMS#TRPBF.pdf |