| Manufacturer Part Number: | SE20PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1.6A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 13pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20PDHM3/84A is new and unused, you can buy SE20PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20PDHM3/84A.
| BZD27C20P-M-08 | Zener Diode 20V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C20P-M-08.pdf | |
| MPS2222ARLG | TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 | MPS2222ARLG.pdf | |
| IPA60R099C6 | MOSFET N-CH 600V 37.9A TO220-FP | IPA60R099C6.pdf | |
| IRF6619 | MOSFET N-CH 20V 30A DIRECTFET | IRF6619.pdf | |
| IXGK60N60C2D1 | IGBT PT 600V 75A 480W Through Hole TO-264 (IXGK) | IXGK60N60C2D1.pdf | |
| LTC6948IUFD-3#TRPBF | IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO 28QFN | LTC6948IUFD-3#TRPBF.pdf | |
| 8N4DV85LC-0050CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0050CDI8.pdf | |
| XC2C384-10FGG324I | IC CPLD 384MC 9.2NS 324FBGA | XC2C384-10FGG324I.pdf | |
| MB96F355ASBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96350 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F355ASBPMC-GSE2.pdf | |
| PIC16C54C-40/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP | PIC16C54C-40/SS.pdf | |
| LMH6585VV/NOPB | IC CROSSPOINT SWIT 32X16 144LQFP | LMH6585VV/NOPB.pdf | |
| CY8C9520A-24PVXIT | I/O Expander 20 I²C 100kHz 28-SSOP | CY8C9520A-24PVXIT.pdf | |
| 72V255LA10PF8 | IC FIFO SS 8192X18 10NS 64-TQFP | 72V255LA10PF8.pdf | |
| CY7C425-20JXC | IC ASYNC FIFO MEM 1KX9 32-PLCC | CY7C425-20JXC.pdf | |
| SN74CBT3345DBQR | Bus Switch 8 x 1:1 20-SSOP/QSOP | SN74CBT3345DBQR.pdf |