| Manufacturer Part Number: | SE20PDHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1.6A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20PDHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20PDHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 13pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20PDHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20PDHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20PDHM3/85A is new and unused, you can buy SE20PDHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20PDHM3/85A.
| MURT10060R | Diode Array Standard, Reverse Polarity 600V 100A (DC) Chassis Mount Three Tower | MURT10060R.pdf | |
| RB751SL | DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SOD923 | RB751SL.pdf | |
| PUMD48,165 | TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP | PUMD48,165.pdf | |
| PQMD16Z | TRANS NPN/PNP RET 6DFN | PQMD16Z.pdf | |
| MMBF0201NLT1G | MOSFET N-CH 20V 300MA SOT-23 | MMBF0201NLT1G.pdf | |
| IRF6611TR1PBF | MOSFET N-CH 30V 32A DIRECTFET | IRF6611TR1PBF.pdf | |
| DS1844E-100+ | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP | DS1844E-100+.pdf | |
| LFE5UM-85F-7BG381I | IC FPGA 205 I/O 381CABGA | LFE5UM-85F-7BG381I.pdf | |
| C8051F043-GQ | 8051 C8051F04x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F043-GQ.pdf | |
| PIC16LF18855T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF18855T-I/ML.pdf | |
| S9S12GN32F1MTJ | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-TSSOP | S9S12GN32F1MTJ.pdf | |
| R5F21355MNFP#30 | R8C R8C/3x/35M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21355MNFP#30.pdf | |
| MC8610PX1333JB | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 783-FCPBGA (29x29) | MC8610PX1333JB.pdf | |
| MAX1104EUA+T | General Purpose Interface 8 b 8-uMAX | MAX1104EUA+T.pdf | |
| SC28L91A1B,551 | IC UART SINGLE W/FIFO 44QFP | SC28L91A1B,551.pdf |