| Manufacturer Part Number: | SE20PGHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1.6A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20PGHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20PGHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 13pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20PGHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20PGHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20PGHM3/84A is new and unused, you can buy SE20PGHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20PGHM3/84A.
| VS-MBRB745PBF | DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A D2PAK | VS-MBRB745PBF.pdf | |
| IRGP4263D-EPBF | IGBT 650V 90A 325W Through Hole TO-247AD | IRGP4263D-EPBF.pdf | |
| 574MLF | IC CLOCK ZDB 1:4 160MHZ 8SOIC | 574MLF.pdf | |
| 8N4Q001EG-0026CDI8 | Clock Oscillator IC 311.04MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0026CDI8.pdf | |
| AD9201ARS | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 28-SSOP | AD9201ARS.pdf | |
| MAX213EAI | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX213EAI.pdf | |
| THS4601IDDAR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO PowerPad | THS4601IDDAR.pdf | |
| CD4572UBM96E4 | NOR/NAND/INVERT Gate Configurable 6 Circuit 8 Input (1, 1, 2, 2, 1, 1) Input 16-SOIC | CD4572UBM96E4.pdf | |
| AT28BV256-20SU | IC EEPROM 256KBIT 200NS 28SOIC | AT28BV256-20SU.pdf | |
| CAT24C512LI-G | IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8DIP | CAT24C512LI-G.pdf | |
| AT25DF041A-MHF-T | IC FLASH 4MBIT 50MHZ 8UDFN | AT25DF041A-MHF-T.pdf | |
| MAX4370ESA+T | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | MAX4370ESA+T.pdf | |
| AMIS30511C5112RG | Bipolar Motor Driver Power MOSFET SPI 24-SOIC | AMIS30511C5112RG.pdf | |
| ADN8834ACPZ-R7 | Thermoelectric Cooler PMIC 24-LFCSP-WQ (4x4) | ADN8834ACPZ-R7.pdf | |
| L6738TR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-VFQFPN (3x3) | L6738TR.pdf |