| Manufacturer Part Number: | SE20PJHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1.6A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE20PJHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE20PJHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 13pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE20PJHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE20PJHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE20PJHM3/84A is new and unused, you can buy SE20PJHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE20PJHM3/84A.
| FR2KTATR | DIODE GEN PURP 800V 2A SMB | FR2KTATR.pdf | |
| MURS340S-E3/52T | DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB | MURS340S-E3/52T.pdf | |
| UPS315E3/TR13 | Diode Schottky 15V 3A Surface Mount Powermite | UPS315E3/TR13.pdf | |
| 1N5259C-TR | Zener Diode 39V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5259C-TR.pdf | |
| JANS1N6324US | Zener Diode 10V 500mW ±5% Surface Mount B, SQ-MELF | JANS1N6324US.pdf | |
| Q6006LTH | TRIAC INT TRIGGER 600V 6A TO220 | Q6006LTH.pdf | |
| FDP030N06B_F102 | MOSFET N-CH 60V 120A TO-220-3 | FDP030N06B_F102.pdf | |
| IXTH86N20T | MOSFET N-CH 200V 86A TO-247 | IXTH86N20T.pdf | |
| PIC32MM0064GPL028T-I/ML | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC32MM0064GPL028T-I/ML.pdf | |
| PIC16C54A-04E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C54A-04E/SO.pdf | |
| R5F2136AMNFA#V0 | R8C R8C/3x/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F2136AMNFA#V0.pdf | |
| DS26519GN | 16/16 Transceiver Full Ethernet 484-HSBGA (23x23) | DS26519GN.pdf | |
| LMP2012MAX/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMP2012MAX/NOPB.pdf | |
| LT1397CDE#PBF | Current Feedback Amplifier 4 Circuit 14-DFN (4x3) | LT1397CDE#PBF.pdf | |
| LT1994IMS8#TRPBF | Differential Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT1994IMS8#TRPBF.pdf |