| Manufacturer Part Number: | SE30AFB-M3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1.4A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE30AFB-M3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE30AFB-M3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 19pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE30AFB-M3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE30AFB-M3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE30AFB-M3/6A is new and unused, you can buy SE30AFB-M3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE30AFB-M3/6A.
| VS-HFA08TB60SPBF | DIODE GEN PURP 600V 8A D2PAK | VS-HFA08TB60SPBF.pdf | |
| DDZ5V1B-7 | Zener Diode 5.1V 500mW ±3% Surface Mount SOD-123 | DDZ5V1B-7.pdf | |
| 2SK3817-DL-E | MOSFET N-CH 60V 60A SMP-FD | 2SK3817-DL-E.pdf | |
| A1010B-PLG68C | IC FPGA 57 I/O 68PLCC | A1010B-PLG68C.pdf | |
| MSP430G2233IPW28 | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 28-TSSOP | MSP430G2233IPW28.pdf | |
| PIC16C662T-04/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C662T-04/PQ.pdf | |
| TDA7563APD | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB PowerSO-36 | TDA7563APD.pdf | |
| LMC660CMX/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LMC660CMX/NOPB.pdf | |
| 74ABT2240D,118 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74ABT2240D,118.pdf | |
| 72V71660DRG | Multiplexer 208-PQFP (28x28) | 72V71660DRG.pdf | |
| ADM8642T100ACBZ-R7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-WLCSP (1.0x1.5) | ADM8642T100ACBZ-R7.pdf | |
| TPS5450DDAG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.221V 1 Output 5A 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) | TPS5450DDAG4.pdf |