| Manufacturer Part Number: | SE30AFBHM3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 19510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 3A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE30AFBHM3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE30AFBHM3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 3A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 19pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE30AFBHM3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE30AFBHM3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE30AFBHM3/6A is new and unused, you can buy SE30AFBHM3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE30AFBHM3/6A.
| DB2441700L | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TMINIP2 | DB2441700L.pdf | |
| 1N5234B-TAP | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5234B-TAP.pdf | |
| 8N3DV85KC-0028CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0028CDI8.pdf | |
| 89HMPEB383ZBEM | IC PCIE TO PCI BRIDGE 128QFP | 89HMPEB383ZBEM.pdf | |
| LM311PE4 | Comparator General Purpose DTL, MOS, Open-Collector, Open-Emitter, RTL, TTL 8-PDIP | LM311PE4.pdf | |
| HEF4027BT,653 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC | HEF4027BT,653.pdf | |
| AT24C04N-10SI-1.8 | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C04N-10SI-1.8.pdf | |
| FM24V01-GTR | IC FRAM 128KBIT 3.4MHZ 8SOIC | FM24V01-GTR.pdf | |
| LTC2945HUD-1#TRPBF | Power Supply Controller General Purpose 12-QFN (3x3) | LTC2945HUD-1#TRPBF.pdf | |
| MAX6126AASA25+T | Series Voltage Reference IC ±0.02% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6126AASA25+T.pdf | |
| FAN23SV10MMPX | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 10A 34-PowerTFQFN | FAN23SV10MMPX.pdf | |
| AP1150ADS40 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 200mA SOT-23-5 | AP1150ADS40.pdf |