| Manufacturer Part Number: | SE30AFGHM3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 16010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 3A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE30AFGHM3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE30AFGHM3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 3A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 19pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE30AFGHM3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE30AFGHM3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE30AFGHM3/6A is new and unused, you can buy SE30AFGHM3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE30AFGHM3/6A.
| BZX384C30-G3-08 | Zener Diode 30V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C30-G3-08.pdf | |
| 8N4SV75EC-0068CDI8 | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0068CDI8.pdf | |
| TMS320DM320ZHK | IC DGTL MEDIA SOC 338NFBGA | TMS320DM320ZHK.pdf | |
| 5AGXBA7D6F27C6N | IC FPGA 336 I/O 672FBGA | 5AGXBA7D6F27C6N.pdf | |
| MSP430F5172IRSBT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 40-WQFN (5x5) | MSP430F5172IRSBT.pdf | |
| PIC18F4523-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4523-I/PT.pdf | |
| CY8C21434-24LCXI | M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | CY8C21434-24LCXI.pdf | |
| AD526CDZ | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit 16-CDIP Side Brazed | AD526CDZ.pdf | |
| 74LVC16245AEV-Q10Y | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-VFBGA (4.5x7) | 74LVC16245AEV-Q10Y.pdf | |
| IS42S16320B-7TL | IC SDRAM 512MBIT 143MHZ 54TSOP | IS42S16320B-7TL.pdf | |
| S99GL512P0090 | IC MEMORY 512MB PAGE 56TSOP | S99GL512P0090.pdf | |
| XC6123E537MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123E537MR-G.pdf | |
| S-8338AAGA-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338AAGA-T8T1G.pdf |