| Manufacturer Part Number: | SE30AFJHM3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 3A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE30AFJHM3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE30AFJHM3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 3A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 19pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE30AFJHM3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE30AFJHM3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE30AFJHM3/6A is new and unused, you can buy SE30AFJHM3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE30AFJHM3/6A.
| 1N5391-E3/54 | DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AL | 1N5391-E3/54.pdf | |
| BZX84J-C5V6,115 | Zener Diode 5.6V 550mW ±5% Surface Mount SOD-323F | BZX84J-C5V6,115.pdf | |
| 8N3Q001LG-0098CDI | Clock Oscillator IC 130MHz, 100MHz, 80MHz, 25MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0098CDI.pdf | |
| AD7988-1BRMZ-RL7 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP | AD7988-1BRMZ-RL7.pdf | |
| AD7399BRU | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD7399BRU.pdf | |
| LFE2-6E-5T144C | IC FPGA 90 I/O 144TQFP | LFE2-6E-5T144C.pdf | |
| LFXP2-40E-7F672C | IC FPGA 540 I/O 672FBGA | LFXP2-40E-7F672C.pdf | |
| CY7C1263XV18-600BZXC | IC SRAM 36MBIT 600MHZ 165FBGA | CY7C1263XV18-600BZXC.pdf | |
| UC2842AQD | Converter Offline Flyback Topology Up to 500kHz 14-SOIC | UC2842AQD.pdf | |
| LT3092ETS8#TRPBF | Current Source Regulator 200mA TSOT-23-8 | LT3092ETS8#TRPBF.pdf | |
| XC9236A18DMR-G | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 | XC9236A18DMR-G.pdf |