| Manufacturer Part Number: | SE40PB-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2.4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PB-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PB-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PB-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PB-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PB-M3/86A is new and unused, you can buy SE40PB-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PB-M3/86A.
| VS-10ETS12STRRPBF | Diode Standard 1200V (1.2kV) 10A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-10ETS12STRRPBF.pdf | |
| 8N3Q001KG-1049CDI8 | Clock Oscillator IC 150MHz, 75MHz, 300MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1049CDI8.pdf | |
| 5SGXEA4H3F35C2L | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXEA4H3F35C2L.pdf | |
| XCV2000E-6FG680C | IC FPGA 512 I/O 680FBGA | XCV2000E-6FG680C.pdf | |
| MM74HC4316SJX | 4 Circuit IC Switch 1:1 70 Ohm 16-SOP | MM74HC4316SJX.pdf | |
| LTC6255IS6#TRMPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-6 | LTC6255IS6#TRMPBF.pdf | |
| AD8227ARMZ | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8227ARMZ.pdf | |
| S29AS008J70TFI040 | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP | S29AS008J70TFI040.pdf | |
| S34ML04G104BHV010 | IC FLASH 4GBIT 25NS 63BGA | S34ML04G104BHV010.pdf | |
| TLC59208FIPWR | LED Driver IC 8 Output Linear PWM Dimming 50mA 16-TSSOP | TLC59208FIPWR.pdf |