| Manufacturer Part Number: | SE40PB-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2.4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PB-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PB-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PB-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PB-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PB-M3/87A is new and unused, you can buy SE40PB-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PB-M3/87A.
| NRVUS240T3G | DIODE GEN PURP 400V 2A SMB | NRVUS240T3G.pdf | |
| SMD24HE-TP | Diode Schottky 40V 2A Surface Mount SOD-123HE | SMD24HE-TP.pdf | |
| JAN1N4625C-1 | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N4625C-1.pdf | |
| IRFS7537TRLPBF | MOSFET N CH 60V 173A D2PAK | IRFS7537TRLPBF.pdf | |
| IPD80R2K7C3AATMA1 | MOSFET N-CH TO252-3 | IPD80R2K7C3AATMA1.pdf | |
| 8N3SV75KC-0170CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0170CDI.pdf | |
| MAX5231BEEE+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-QSOP | MAX5231BEEE+T.pdf | |
| TMS320VC5470GHK | IC DSP FIXED PT 100MHZ 257-BGA | TMS320VC5470GHK.pdf | |
| MAX4618ESE+ | 2 Circuit IC Switch 4:1 10 Ohm 16-SO | MAX4618ESE+.pdf | |
| TDA9884TS/V1,118 | IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SSOP | TDA9884TS/V1,118.pdf | |
| 7140LA20JG | IC SRAM 8KBIT 20NS 52PLCC | 7140LA20JG.pdf | |
| 71V67803S166BQG | IC SRAM 9MBIT 166MHZ 165CABGA | 71V67803S166BQG.pdf | |
| AT27C2048-70VC | IC OTP 2MBIT 70NS 40VSOP | AT27C2048-70VC.pdf | |
| MT41J512M8THD-187E:D | IC DDR3 SDRAM 4GBIT 533MHZ 78BGA | MT41J512M8THD-187E:D.pdf | |
| FDMF5826DC | IC SPS HALF-BRIDGE DRVR 31PQFN | FDMF5826DC.pdf |