| Manufacturer Part Number: | SE40PBHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PBHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PBHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PBHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PBHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PBHM3/86A is new and unused, you can buy SE40PBHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PBHM3/86A.
| ZMM5261B-13 | DIODE ZENER SOD80 MINIMELF | ZMM5261B-13.pdf | |
| LC89091JA-H | IC AUDIO RECEIVER DGTL | LC89091JA-H.pdf | |
| ADC088S052CIMTX/NOPB | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-TSSOP | ADC088S052CIMTX/NOPB.pdf | |
| XC3S200-4TQG144I | IC FPGA 97 I/O 144TQFP | XC3S200-4TQG144I.pdf | |
| STM32F103VDT7 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F103VDT7.pdf | |
| MC74VHC1GT66DF2G | 1 Circuit IC Switch 1:1 40 Ohm SC-70 | MC74VHC1GT66DF2G.pdf | |
| LMP8640MKE-F/NOPB | Current Sense Amplifier 1 Circuit 6-SOT | LMP8640MKE-F/NOPB.pdf | |
| CY7C421-15AXCT | IC ASYNC FIFO MEM 512X9 32-TQFP | CY7C421-15AXCT.pdf | |
| IS42S16160D-7BLI-TR | IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TFBGA | IS42S16160D-7BLI-TR.pdf | |
| TPS3839G12DBZR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TPS3839G12DBZR.pdf | |
| STM806TM6E | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SO | STM806TM6E.pdf | |
| MAX8643AETG/V+ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 24-WFQFN Exposed Pad | MAX8643AETG/V+.pdf |