| Manufacturer Part Number: | SE40PBHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PBHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PBHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PBHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PBHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PBHM3/87A is new and unused, you can buy SE40PBHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PBHM3/87A.
| JANTXV1N6625U | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Surface Mount D-5A | JANTXV1N6625U.pdf | |
| 1N4733CPE3/TR12 | Zener Diode 5.1V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4733CPE3/TR12.pdf | |
| FMMT589TC | TRANS PNP 30V 1A SOT23-3 | FMMT589TC.pdf | |
| IRF9310TRPBF | MOSFET P-CH 30V 20A 8-SOIC | IRF9310TRPBF.pdf | |
| IKW75N60TA | IGBT Trench Field Stop 600V 80A 428W Through Hole TO-247-3 | IKW75N60TA.pdf | |
| XC4005E-2PG156C | IC FPGA 112 I/O 156CPGA | XC4005E-2PG156C.pdf | |
| ST7FLITE39F2M6TR | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH | ST7FLITE39F2M6TR.pdf | |
| ATMEGA3250A-MN | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA3250A-MN.pdf | |
| TMS320F280260DAS | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 16KB (8K x 16) FLASH 38-TSSOP | TMS320F280260DAS.pdf | |
| C8051F369-GMR | 8051 C8051F36x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-QFN (5x5) | C8051F369-GMR.pdf | |
| ICL7621DCPAZ | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | ICL7621DCPAZ.pdf | |
| TW2968-LA1-CR | IC VIDEO DECODER 128LQFP | TW2968-LA1-CR.pdf | |
| AT27C010-90PI | IC OTP 1MBIT 90NS 32DIP | AT27C010-90PI.pdf | |
| CAT28F512L90 | IC FLASH 512KBIT 90NS 32DIP | CAT28F512L90.pdf | |
| ST2052BDR | IC POWER DISTRIB SW 500MA 8-SOIC | ST2052BDR.pdf |