| Manufacturer Part Number: | SE40PD-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 2.4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PD-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PD-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PD-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PD-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PD-M3/86A is new and unused, you can buy SE40PD-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PD-M3/86A.
| VS-30CTQ035S-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-30CTQ035S-M3.pdf | |
| FFP04U40DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 4A Through Hole TO-220-3 | FFP04U40DNTU.pdf | |
| VS-MUR820PBF | DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC | VS-MUR820PBF.pdf | |
| D6417729RF133BV | SH-3 DSP SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit 133MHz ROMless 208-LQFP (28x28) | D6417729RF133BV.pdf | |
| ADAU1372BCPZ | General Purpose Interface 24 b I²C, SPI 40-LFCSP-WQ (6x6) | ADAU1372BCPZ.pdf | |
| TLV4111IDGN | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP-PowerPad | TLV4111IDGN.pdf | |
| MAX913CSA+T | Comparator with Latch Complementary, TTL 8-SOIC | MAX913CSA+T.pdf | |
| CD74AC244M96G4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CD74AC244M96G4.pdf | |
| NLV74HC4060ADR2G | IC COUNTER OSC 14STAGE 16SOIC | NLV74HC4060ADR2G.pdf | |
| 24LC08B-I/MS | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MSOP | 24LC08B-I/MS.pdf | |
| IS43DR86400D-3DBI | IC DDR2 512MB 333MHZ CL5 60BGA | IS43DR86400D-3DBI.pdf | |
| CY62167DV18LL-55BVXIT | IC SRAM 16MBIT 55NS 48VFBGA | CY62167DV18LL-55BVXIT.pdf | |
| ISL6269AIRZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN (4x4) | ISL6269AIRZ.pdf |