| Manufacturer Part Number: | SE40PD-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 2.4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PD-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PD-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PD-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PD-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PD-M3/87A is new and unused, you can buy SE40PD-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PD-M3/87A.
| PMEG4010AESBYL | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD993 | PMEG4010AESBYL.pdf | |
| MI3035S-E3/4W | Diode Schottky 35V 30A Through Hole TO-220AB | MI3035S-E3/4W.pdf | |
| IRLMS2002TRPBF | MOSFET N-CH 20V 6.5A 6-TSOP | IRLMS2002TRPBF.pdf | |
| FDMT800150DC | MOSFET N-CH 150V 15A | FDMT800150DC.pdf | |
| AUIRLR024N | MOSFET N-CH 55V 17A DPAK | AUIRLR024N.pdf | |
| ADS7250IRTER | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 16-WQFN (3x3) | ADS7250IRTER.pdf | |
| ADC1415S125HN/C1:5 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-HVQFN (6x6) | ADC1415S125HN/C1:5.pdf | |
| ML610Q422P-NNNTB0ARL | nX-U8/100 ML610400 Microcontroller IC 8-Bit 4.2MHz 32KB (16K x 16) FLASH | ML610Q422P-NNNTB0ARL.pdf | |
| SPC5644BF0VLU1 | e200z4d MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | SPC5644BF0VLU1.pdf | |
| ADA4856-3YCPZ-RL | IC AMP 3CH RRO VFB G=+2 16LFCSP | ADA4856-3YCPZ-RL.pdf | |
| HCF4001BEY | NOR Gate IC 4 Channel 14-DIP | HCF4001BEY.pdf | |
| VB029-E | IC COIL DRIVER PAR 5PENTAWATT | VB029-E.pdf | |
| S-1000C33-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1000C33-M5T1U.pdf | |
| S-80923CNNB-G8TT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80923CNNB-G8TT2G.pdf |