| Manufacturer Part Number: | SE40PDHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PDHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PDHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PDHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PDHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PDHM3/86A is new and unused, you can buy SE40PDHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PDHM3/86A.
| STF3045C | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 45V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | STF3045C.pdf | |
| 1N3768 | Diode Standard 1000V (1kV) 35A Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3768.pdf | |
| 3SMAJ5913B-TP | Zener Diode 3.3V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | 3SMAJ5913B-TP.pdf | |
| C387N | SCR Standard Recovery | C387N.pdf | |
| PTFA192001E1V4XWSA1 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.8A 1.99GHz 15.9dB 50W H-36260-2 | PTFA192001E1V4XWSA1.pdf | |
| NTGS3441T1G | MOSFET P-CH 20V 1.65A 6-TSOP | NTGS3441T1G.pdf | |
| KMC8144TVT1000A | IC DSP 783FCBGA | KMC8144TVT1000A.pdf | |
| XC4VFX100-10FF1517I | IC FPGA 768 I/O 1517FCBGA | XC4VFX100-10FF1517I.pdf | |
| MB95F176JWPMC1-G-N2E1 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95170J Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB95F176JWPMC1-G-N2E1.pdf | |
| MB90F362ESPMCR-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90360E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB90F362ESPMCR-GSE1.pdf | |
| MCF5473VR200 | Coldfire V4E MCF547x Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless 388-PBGA (27x27) | MCF5473VR200.pdf | |
| DF36037HJV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 56KB (56K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | DF36037HJV.pdf | |
| LM3S3739-IQC50 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S3739-IQC50.pdf | |
| MAX4633CSE+ | 2 Circuit IC Switch 2:1 85 Ohm 16-SO | MAX4633CSE+.pdf | |
| MAX4601EPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-PDIP | MAX4601EPE.pdf |