| Manufacturer Part Number: | SE40PGHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PGHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PGHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PGHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PGHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PGHM3/86A is new and unused, you can buy SE40PGHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PGHM3/86A.
| S85B | Diode Standard 100V 85A Chassis, Stud Mount DO-5 | S85B.pdf | |
| DSB1A80 | Diode Schottky 80V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | DSB1A80.pdf | |
| AZ23B39-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 39V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B39-HE3-08.pdf | |
| MMSZ4681-HE3-18 | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4681-HE3-18.pdf | |
| IXKH30N60C5 | MOSFET N-CH 600V 30A TO247AD | IXKH30N60C5.pdf | |
| RFP50N05L | MOSFET N-CH 50V 50A TO-220AB | RFP50N05L.pdf | |
| RJK0303DPB-00#J0 | MOSFET N-CH 30V 40A 5-LFPAK | RJK0303DPB-00#J0.pdf | |
| XC6VCX75T-2FFG484C | IC FPGA 240 I/O 484FCBGA | XC6VCX75T-2FFG484C.pdf | |
| STM8S208C6T3 | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | STM8S208C6T3.pdf | |
| LM4928SDX/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 14-WSON (4x3) | LM4928SDX/NOPB.pdf | |
| LTC1445CS#TRPBF | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 16-SOIC | LTC1445CS#TRPBF.pdf | |
| TC4049BF-ELNF | Inverter IC 6 Channel 16-SOP | TC4049BF-ELNF.pdf | |
| SN74LS165AN | IC PAR-LD 8BIT SHIFT REG 16-DIP | SN74LS165AN.pdf | |
| AP3513EMPTR-G1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.925V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | AP3513EMPTR-G1.pdf | |
| ISL9113SII9Z-T | IC REG SYNC BOOST 1.3A 6WLCSP | ISL9113SII9Z-T.pdf |