| Manufacturer Part Number: | SE40PJHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE40PJHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE40PJHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE40PJHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE40PJHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE40PJHM3/87A is new and unused, you can buy SE40PJHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE40PJHM3/87A.
| MSKD165-12 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1200V (1.2kV) 165A Chassis Mount D2 | MSKD165-12.pdf | |
| VS-42HFR120 | Diode Standard, Reverse Polarity 1200V (1.2kV) 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-42HFR120.pdf | |
| BLS3135-50,114 | RF Transistor NPN 75V 6A 3.5GHz 80W Surface Mount CDFM2 | BLS3135-50,114.pdf | |
| PHPT61010NYX | TRANS NPN BIPO 100V 10A 8LFPAK | PHPT61010NYX.pdf | |
| 8N3SV75EC-0136CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0136CDI.pdf | |
| A54SX72A-PQG208M | IC FPGA 171 I/O 208QFP | A54SX72A-PQG208M.pdf | |
| PIC18F1320-I/SS | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-SSOP | PIC18F1320-I/SS.pdf | |
| PIC32MX130F064DT-V/ML | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC32MX130F064DT-V/ML.pdf | |
| 74LVC1G02GW-Q100H | NOR Gate IC 1 Channel 5-TSSOP | 74LVC1G02GW-Q100H.pdf | |
| 74F373SJX | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOP | 74F373SJX.pdf | |
| AS7C31025B-12TJCN | IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ | AS7C31025B-12TJCN.pdf | |
| 24LC16B-E/ST | IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24LC16B-E/ST.pdf | |
| 93AA76/P | IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8DIP | 93AA76/P.pdf | |
| LT1236AIS8-5#PBF | Series, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1236AIS8-5#PBF.pdf | |
| S-13R1F33-I4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SNT-4A | S-13R1F33-I4T1U3.pdf |